FORUM BMW - www.forumbmw.ro - BMW FORUM: Ce sintome are masina daca se infunda filtru de motorina?? - FORUM BMW - www.forumbmw.ro - BMW FORUM

Salt la continut

Camere de Supraveghere  DVR  Vid

Camere de Supraveghere  DVR  Videointerfoane  Alarme Wireless

Control Access  Surse Alimentare  Camere IP  Alarme Auto

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce sintome are masina daca se infunda filtru de motorina??

#1 Useril este offline   mynu 

• Newbie
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 11-December 08

Postat 11 December 2008 - 11:18 PM

Salut... am un bmw seria 3 din 2005 si am observat de 2 zile ca masina numai trage...adik turbina se simte ca intra de la 3000 de rot/min incolo si nu de la 2000.Avetzi idee ce problema ar fi???
0

#2 Useril este offline   shark 3D 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 20-February 08
  • LocationBucuresti

Postat 14 December 2008 - 11:14 PM

Pai pot sa fie mai multe cauze printre care si filtrul de motorina. Ar mai fi valva EGR sau una dintre pompele de motorina cumulate poate si cu o eroare de soft,  filtrul epurator sau daca ti se intampla sa mai scoata si fum rau de tot chiar turbina. De obicei cand e filtrul de motorina nu iti tage cum trebuie la nici o turtatie. Eu raman pe parerea ca e EGR-ul . Adica daca tu spui ca simti turbo ca ti intra la o turatie mai mare decat cea normala inseamna ca supapa dinainte de turbo(EGR) nu se mai deschide cand trebuie din diferite motive  foarte fosibil eroare de soft sau uzura. Ti se mai intampla cumva sa se intrerupa dupa 2000 de ture, sa ti mearga in suturi cumva? Oricum am  da o eu zic sa incepi cu un tester. Filtrul de motorina schimba-l ca oricum nu ti strica.Aaaa si inca o treaba: vezi ce motorina bagi in ea! Bafta! Sa ne zici si noua ce ai facut si sa fii mai specific data viitoare cu modelul masinii. 320d am inteles dar ce sasiu pt ca 2005 ul le a prins pe ambele si E46 si E90.
0

Arata acest topic

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi